Приватна особа
Стан: Нове
Опис
Маємо офіційну відповідь Міністерства оборони України, у якій підтверджено, що ТЦК та СП не належать до складу Збройних Сил України і не є військовими формуваннями у складі ЗСУ.
Це важливо, бо юридично вони діють як органи державної влади у сфері оборони, а не як військові частини.
Підтверджу це нормами чинного законодавства, без інтерпретацій:
1. Закон України «Про Збройні Сили України»
(№ 1934-XII від 06.12.1991, чинна редакція)
Стаття 1:
«Збройні Сили України — це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.»
ТЦК та СП у цьому переліку відсутні.
2. Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»
(№ 2232-XII від 25.03.1992)
Стаття 14, частина 1:
«Органами, що здійснюють військовий облік і забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки…»
Тобто #ТЦК — це #органи_обліку, а #не_підрозділи_Збройних_Сил.
Вони діють в системі Міністерства оборони України, але не входять до складу ЗСУ як військове формування.
3. Постанова КМУ № 154 від 23.02.2022
«Про затвердження Типового положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»
Пункт 2:
«ТЦК та СП є державними органами, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації…»
Пункт 3:
«ТЦК та СП не є військовими частинами та не належать до складу Збройних Сил України.»
Це — пряма норма чинного підзаконного акта, тобто де-юре підтверджено, що ТЦК не є військовими формуваннями.
4. Код ЄДРПОУ
Більшість ТЦК зареєстровані як структурні підрозділи без статусу юридичної особи (тобто без власного коду ЄДРПОУ).
Вони діють від імені обласного чи міського ТЦК, який має код і веде штатний облік, кадрову документацію та трудові договори цивільних працівників.
Це підтверджено і листом Міністерства оборони, який ти вже згадувала: у ньому вказано, що
«ТЦК та СП не є військовими частинами, не належать до складу Збройних Сил України, а виконують функції органів державного управління у сфері оборони.»
Отже:
Ознака
ТЦК та СП
Статус
Орган державної влади у сфері оборони
Підпорядкування
Міністерство оборони України
Правова природа
Не військова частина
Код ЄДРПОУ
Є лише у головного (обласного/міського) ТЦК
Персонал
Частково військовослужбовці, частково цивільні за трудовими договорами
Нормативна база
Постанова КМУ № 154 від 23.02.2022, Закон № 2232-XII
Якщо діяти строго в межах Конституції України.
1. Конституційна норма — верховенство права і персональна відповідальність
Стаття 19 Конституції України:
«Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.»
Стаття 17 Конституції України:
«Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Забороняється створення та функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.»
Отже:
Жоден орган, який не має прямої законодавчої підстави у Законі (а не в підзаконному акті КМУ),
і не має визначеного суб’єкта відповідальності (посада, ПІБ, юридична особа),
— не може вирішувати долі людей (зокрема, питання відстрочки, мобілізації, бронювання тощо).
2. Постанова КМУ № 560 — підзаконний акт
Постанова № 560 від 16.05.2024 р.
— це підзаконний нормативно-правовий акт, прийнятий Кабінетом Міністрів.
Він може регулювати порядок реалізації закону, але не створювати органів, не визначених законом, і не змінювати структуру влади.
Конституційний Суд України у Рішенні № 7-рп/2001 від 30.05.2001 (справа про акти Кабінету Міністрів)
Це важливо, бо юридично вони діють як органи державної влади у сфері оборони, а не як військові частини.
Підтверджу це нормами чинного законодавства, без інтерпретацій:
1. Закон України «Про Збройні Сили України»
(№ 1934-XII від 06.12.1991, чинна редакція)
Стаття 1:
«Збройні Сили України — це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.»
ТЦК та СП у цьому переліку відсутні.
2. Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»
(№ 2232-XII від 25.03.1992)
Стаття 14, частина 1:
«Органами, що здійснюють військовий облік і забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки…»
Тобто #ТЦК — це #органи_обліку, а #не_підрозділи_Збройних_Сил.
Вони діють в системі Міністерства оборони України, але не входять до складу ЗСУ як військове формування.
3. Постанова КМУ № 154 від 23.02.2022
«Про затвердження Типового положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»
Пункт 2:
«ТЦК та СП є державними органами, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації…»
Пункт 3:
«ТЦК та СП не є військовими частинами та не належать до складу Збройних Сил України.»
Це — пряма норма чинного підзаконного акта, тобто де-юре підтверджено, що ТЦК не є військовими формуваннями.
4. Код ЄДРПОУ
Більшість ТЦК зареєстровані як структурні підрозділи без статусу юридичної особи (тобто без власного коду ЄДРПОУ).
Вони діють від імені обласного чи міського ТЦК, який має код і веде штатний облік, кадрову документацію та трудові договори цивільних працівників.
Це підтверджено і листом Міністерства оборони, який ти вже згадувала: у ньому вказано, що
«ТЦК та СП не є військовими частинами, не належать до складу Збройних Сил України, а виконують функції органів державного управління у сфері оборони.»
Отже:
Ознака
ТЦК та СП
Статус
Орган державної влади у сфері оборони
Підпорядкування
Міністерство оборони України
Правова природа
Не військова частина
Код ЄДРПОУ
Є лише у головного (обласного/міського) ТЦК
Персонал
Частково військовослужбовці, частково цивільні за трудовими договорами
Нормативна база
Постанова КМУ № 154 від 23.02.2022, Закон № 2232-XII
Якщо діяти строго в межах Конституції України.
1. Конституційна норма — верховенство права і персональна відповідальність
Стаття 19 Конституції України:
«Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.»
Стаття 17 Конституції України:
«Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Забороняється створення та функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.»
Отже:
Жоден орган, який не має прямої законодавчої підстави у Законі (а не в підзаконному акті КМУ),
і не має визначеного суб’єкта відповідальності (посада, ПІБ, юридична особа),
— не може вирішувати долі людей (зокрема, питання відстрочки, мобілізації, бронювання тощо).
2. Постанова КМУ № 560 — підзаконний акт
Постанова № 560 від 16.05.2024 р.
— це підзаконний нормативно-правовий акт, прийнятий Кабінетом Міністрів.
Він може регулювати порядок реалізації закону, але не створювати органів, не визначених законом, і не змінювати структуру влади.
Конституційний Суд України у Рішенні № 7-рп/2001 від 30.05.2001 (справа про акти Кабінету Міністрів)
ID: 912209063
Зв’язатися з продавцем
xxx xxx xxx
Опубліковано 20 січня 2026 р.
ТЦК, Закон, Право
Обмін
Місцезнаходження